Wierzbicki składa oddaje hołd pod Cmentarzem Mauzoleum Żołnierzy RadzieckichPrzewodniczący warszawskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej Sebastian Wierzbicki, 17. stycznia, w rocznicę wyzwolenia Warszawy złożył kwiaty w miejscach upamiętniających żołnierzy walczących o stolicę.

Kandydat lewicy na Prezydenta Warszawy spotkał się z kombatantami i uczestnikami walk z 1945 roku oraz uhonorował złożoną przez nich ofiarę życia i krwi, składając wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza i na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich.

Sebastian Wierzbicki odwiedził też warszawską Pragę, na której od blisko 70 lat stoi Pomnik Braterstwa Broni, popularnie zwany przez Warszawiaków „Pomnikiem Czterech Śpiących”. Sojusz Lewicy Demokratycznej sprzeciwia się inicjatywie IPN zburzenia tego symbolicznego dla mieszkańców Stolicy monumentu. – Dość dzielenia bohaterów na lepszych i gorszych. Krew przelana za nasze miasto nie ma barw politycznych – powiedział lider stołecznego SLD Sebastian Wierzbicki. – Wszystkim, którzy ponieśli najwyższą ofiarę w walce o wolność Warszawy należy się spokój, a tym, którzy przelewali za nią krew – najwyższy szacunek. Składam hołd tym, dzięki którym dziś możemy żyć i mieszkać w wolnym, odbudowanym i rozwijającym się mieście.

Podczas Drugiej Wojny Światowej, 17 stycznia 1945 roku, Warszawa została wyzwolona spod okupacji niemieckiej przez 1 Armię Wojska Polskiego. Podczas walk o Stolicę polskie wojsko straciło 275 żołnierzy, natomiast w całej operacji warszawskiej zginęło ich 3116, a zaginęło i zostało rannych łącznie 10537.

Bohaterów walczących o Warszawę upamiętniono napisem na jednej z tablic Grobu Nieznanego Żołnierza – „WARSZAWA 16-17 I 1945″.